Olivet College
MenuMenu

Olivet College recognized the best of its student body at the annual Honors Convocation held Wednesday, April 13 in the college’s Mott Auditorium.

The following students were recognized for their scholastic achievements in the 2015-16 academic year:

 

BUSINESS ADMINISTRATION

Outstanding Sophomore Award

Krystin Verran

Outstanding Junior Award

ReBekah McDaniel

Outstanding Senior Award

Allison Martin

Insurance and Risk Management Awards

Freshman – Megan Keathley
Sophomore – Sara Line
Junior – AJ Merfeld
Senior – Kyle Ranney

Charles M. Trubac Outstanding IRM Student Award

Hailey Willett

Outstanding Financial Planning Students

Trent Strang & Connor Bauserman

 

HEALTH AND HUMAN PERFORMANCE

All-Scholar Performance Team

Taylor Molnar, Leeza Donald, Ashlee Roussey,

Jillian Nickels, Aaron Gumpert, Nicole Zerfas,

Brooks Smith & Colleen Klimek

Debra Tighe Memorial Award

Brooke Kastamo, Alecia Dennis & Bailey Tyler

Jare Klein Excellence Award

Earl Bryant &Talen Schallhorn

 

ATHLETICS

Walter B. Sprandel Athletic/Scholastic Achievement Award

Andrew Benkovsky

Linda Hoover Athletic/Scholastic Achievement Award

Brooke Kastamo

 

HUMANITIES

Leo T. Hendrick Prize in Creative Writing

LeeAnne Wonser

The Sarah Ann Maas Memorial Award

Dominique Giroux

Laura Berghorst-Verplank

Jacob Kinney

Antoinette Green Prize in English

LeeAnne Wonser

Excellence in English Award

Jessica Doster

Dr. Wolfgang Mieder Foreign Language Scholarship

Amber Hamad

James R. Donohue Award in Arts and Communication

Mitchell Galloway

Douglas and Blanche Gallery Scholarship in Journalism

Brian Freiberger

Media Prize

Hayley Cooper & Corey Hricovsky

 

MATH AND COMPUTER SCIENCE

Mathematics Award

Jarred Scheese

Computer Science Award

Carlos Barajas & Korey Hershock 

 

NATURAL AND PHYSICAL SCIENCES

ACS Outstanding Graduating Student in the Chemical Sciences

Zach Kitzmiller

Fred Gruen Chemistry Assistantship

Emma Cole & Madison Carr

Outstanding Senior in Science Award

Anna Davis

Edward P. Speare Biology Scholarship

Emily Cooper & McKenze Rogers

Richard C. Fleming Ecology and Field Biology Prize

Andrew Arras

Rasmussen-Reames Pre-Medical Scholarship

Jennifer Elliston & Dallie Flower

David Cutler ’65 Fellowship

Julie Crone

 

MUSIC PROGRAM

Chorister of the Year

Zachary Nash

Instrumentalist of the Year

Emily Nelson

Thelma Pryor Music Scholarship

Taylor Thorn

Ivis Larson Carlson Music Scholarship

Zachary Nash & Amanda Igl

Larida and Helmer Petersen Music Scholarship

Zachary Nash

Samuel Robinson Music Scholarship

Samantha Lewis

 

SOCIAL SCIENCE

Outstanding Achievement in Criminal Justice

Freshman – Aaron Bush
Sophomore – Nathan Weeks
Junior – Crystal Compson
Senior – Morgan West

William Burns Award

Brianna Moore & Nicholas Africano

Outstanding Achievement Sociology/Anthropology

Devin Blue and Luke Hetke

Outstanding Achievement in Psychology

Dallas James

 

VISUAL ARTS

Justus W. Cohoe Art Scholarship and Evelyn Gray Anderson Memorial Workshop and Travel Scholarship

Cassandra Brown

Visual Arts Department Honors

Daniel Neugent & Patrick Donovan

 

OFFICE OF ALUMNI RELATIONS

Ellyn ’36 & Lane ’40 Breidenstein Endowed Alumni Council Scholarship

Madeline Maxwell

David C. Pywell ’69 Memorial Alumni Council Scholarship

Jennifer Elliston & Dallie Flower

Rev. Grafton ’37 & Ruth ’38 Thomas Alumni Council Scholarship

Dominique Giroux

Joan Johnson Wagner ’45 Alumni Council Scholarship

Nicole Gilbert

William Buchanan Award

Victoria Mellino

Jim Coleman Prize

Meghan Eldred

Lenora Belle Hazard Memorial Award

Taylor Thorn

 

COMMUNITY RESPONSIBILITY AWARDS

Leadership in Service and Service Learning Award

Casey Eldridge

Women’s Board Scholarship Recipients

Ryan Anderson 
Bailey Tyler
Bruce Baker
Isabelle Leon
Julianna Carter
Trenton Monroe
Dallie Flower
Taylor Thorn
Nicole Gilbert 

 

OFFICE OF ACADEMIC AFFAIRS AND OFFICE OF THE PRESIDENT

Donald A. Morris Award – Top 5 Graduates (Graduate and their most influential professor)

Lucia McNally & Janine Peters
Andrew Pabst & Regina Armstrong, Ph.D.
Jarred Scheese & Janine Peters
Traci Smith & John Homer, Ph.D.
Hailey Willett & Jeremy Duby

 

DOCTORS GORTON AND PEGGY RIETHMILLER AWARDS

Excellence in Teaching

Kirk Hendershott-Kraetzer, Ph.D.

Excellence in Advising

Clair Stevens ’80, J.D.

Excellence in Scholarship

Kirk Hendershott-Kraetzer, Ph.D.

Outstanding Administrator

Frank Schumacher

Outstanding Adjunct Instructor

James Armstrong

Menu
X