Olivet College
MenuMenu

Olivet College recognized the best of its student body at the annual Honors Convocation held Wednesday, April 12 in the college’s Mott Auditorium.

The following students were recognized for their scholastic achievements in the 2016-17 academic year:

ATHLETICS

Walter B. Sprandel Athletic/Scholastic Achievement Award
Ryan Anderson
Linda Hoover Athletic/Scholastic Achievement Award
Allyson Schultz

Senior Jess Palacios receiving “Accounting Student of the Year.”

BUSINESS ADMINISTRATION

Accounting Student of the Year
Jessica Palacios
Economics and Business Department Student of the Year
Jenna Benvenuti
Marketing Student of the Year
Luke Dewitt
Outstanding Financial Planning Students
Allison Kirk
Professional Business Leadership Student of the Year
Ryan Patrick Hagarty
Risk Management and Insurance Student of the Year
Jacob VanVliet
Charles M. Trubac Insurance Senior Award
AJ Merfeld

President Steven M. Corey, Ph.D., and Provost and Dean Maria Davis, Ph.D., award the 2017 Hiram Archer Scholars.

HEALTH AND HUMAN PERFORMANCE

All-Scholar Performance Team
Elizabeth Coats, Natalie Desautel, Nicole Deweyert, Leeza Fortner, Taylor Molnar, Jillian Nickels, Ayren Parrish, Ashlee Roussey, Blake Siersema, Sofiya Stumpos, Sarah Swiercz, Jessica Taylor, Payton Watson, Nicole Zerfas
Health and Human Performance Humanitarian Award
Zach Tofilski
Debra Tighe Memorial Award
Nikole Kern and Bailey Tyler
Jare Klein Excellence Award
Earl Bryant and Talen Schallhorn

HUMANITIES

President Steven M. Corey, Ph.D. awards Professor of Economics John Homer, Ph.D., “Excellence in Teaching.”

Leo T. Hendrick Prize in Creative Writing
Maggie Dunn
The Sarah Ann Maas Memorial Award
RaeNona Claramunt
Laura Berghorst-Verplank

Jacob Kinney
Thelma Barlond-Oderkirk Memorial Award
Adam Walle
Dr. Wolfgang Mieder Foreign Language Scholarship

Jenna Benvenuti, Madelynn Drikakis and Maggie Graham
Douglas and Blanche Gallery Scholarship in Journalism
Brian Freiberger
Media Prize
Corey Hricovsky and Matthew Scher

MATH AND COMPUTER SCIENCE

Mathematics Award
Danielle Bearden and Carlos Barajas
Computer Science Award
Carlos Barajas
David Cutler ’65 Fellowship
Emily Dorn

NATURAL AND PHYSICAL SCIENCES

ACS Outstanding Graduating Student in the Chemical Sciences
Madison Carr
Fred Gruen Chemistry Assistantship
Dallie Flower and Brooke Sturgeon
Outstanding Senior in Science Award
Madison Carr and Kristin Ormsbee
Richard C. Fleming Ecology and Field Biology Prize
Nathan Petoskey
Rasmussen-Reames Pre-Medical Scholarship
Rachel Zeiler and Dallie Flower

MUSIC PROGRAM

Chorister of the Year Award
Taylor Thorn
Instrumentalist of the Year Award
Amy McGlothen
Thelma Pryor Music Scholarship
Ta’Neeka DeMyers
Ivis Larson Carlson Music Scholarship
Abigale Smith
Samuel Robinson Music Scholarship
Amy McGlothen

SOCIAL SCIENCE

Outstanding Achievement in Criminal Justice
Freshman – Anthony Adkins
Sophomore – Kassondra Crosby
Junior – Tiffany Dulock
Senior – Andrew Dayfield
William Burns Award
Devon Mayse
Outstanding Achievement in History
Devon Mayse
Outstanding Achievement Sociology/Anthropology
Ethan Sylvester
Outstanding Achievement in Psychology
John Hollowell
Outstanding in Women’s and Gender History
Brandi Thomas

VISUAL ARTS

Justus W. Cohoe Art Scholarship and Evelyn Gray Anderson Memorial Workshop and Travel Scholarship
Hannah Mellino
Visual Arts Department Honors
Colton Parish-Miller, Patrick Donovan, Cassandra Brown and Kennedy Smith

OFFICE OF ALUMNI RELATIONS

Ellyn ’36 & Lane ’40 Breidenstein Endowed Alumni Council Scholarship
Alejandro Trevino
David C. Pywell ’69 Memorial Alumni Council Scholarship
Jacob Richards
Rev. Grafton ’37 & Ruth ’38 Thomas Alumni Council Scholarship
Dominique Giroux and Nataliya Malaydakh
Joan Johnson Wagner ’45 Alumni Council Scholarship
Dallie Flower
Jim Coleman Prize
Linda Jo Scott, Ph.D.
Lenora Belle Hazard Memorial Award
Taylor Thorn

COMMUNITY RESPONSIBILITY AWARDS

Leadership in Service and Service Learning Award
Casey Eldridge
Women’s Board Scholarship Recipients
Hayley Cooper, Julianna Carter, Dallie Flower,
Alexis Hart, Jillian Johnson, Nataliya Malaydakh,
Trenton Monroe, Brandie Pomeroy, Jessica Taylor,
Taylor Thorn, Rachel Zeiler

OFFICE OF ACADEMIC AFFAIRS AND OFFICE OF THE PRESIDENT

2017 President’s Leadership Institute Fellows

Ryan Anderson
Raquel Brumit
Madison Carr
Julianna Carter
Zoe Feighner
Cullen Haesler
Devon Mayse
Jacob Richards
Christopher Taylor
Alejandro Trevino
Jenna Benvenuti
Earl Bryant
Jason Cabugos
Madelynn Drikakis
Nicole Gilbert
Jeff Humphrey
Taahir Muhammad
Reno Sims
Re’Gene Thompson
Krystin Verran

2017 Hiram Archer Scholars
Julianna Carter, Ayren Parrish, Reno Sims,
Christopher Taylor and Re’Gene Thompson

DONALD A. MORRIS AWARD TOP 5 GRADUATES

(Graduate and their most influential professor)
Ethan Sylvester – Kirk Hendershott-Kraetzer, Ph.D.
Katherine Pestun – Leah Knapp, D.V.M
Allyson Schultz – Matthew Wait, J.D.
Cecil Drake – Leah Knapp, D.V.M.
Devon Mayse – Craig Korpela, Ph.D.

DOCTORS GORTON AND PEGGY RIETHMILLER AWARDS

Outstanding Administrator
Leslie Sullivan
Excellence in Teaching
John Homer, Ph.D.
Excellence in Advising
Michael Oyster
Excellence in Scholarship
Gary Wertheimer, M.F.A.
Outstanding Adjunct Instructor
David Lewis

Menu
X