fbpx

Students, Faculty and Staff Honored During 2022 Honors Week

Filter News

News Categories

Reset Filters

Students, faculty and staff were honored during Olivet College’s Honors Week celebration, April 18 – 21. Awards were presented in various categories, including Business, Insurance and Risk Management, Health and Human Performance, Athletics, Arts and Humanities, Natural Sciences and Mathematics, Music, Social Sciences, Visual Arts, RN-BSN Program and Community Responsibility. The Office of Alumni Relations, the Office of Student Engagement, the Office of Academic Affairs, and the President’s Office also presented awards.
Here is the complete listing of awards and honorees:

Arts and Humanities

Media Prize
Julia Bidelman
Bray Wright
Savannah Baker

WOCR Staff Member of the Year            
Andrew Sadler

James R. Donohue Award in Arts and Communication  
Michael Fisk

Echo Staff Member of the Year
Olivia Velasquez

Garfield Staff Member of the Year         
Breanne Bess

Douglas and Blanche Gallery Scholarship in Journalism 
Andrew Sadler

Al and Mary Ann Gilmore Student Scholarship  
Taylor Wilsey
Chase Hath

Wolfgang Meider Award            
Logan Kramer
Allyson Sears
Jalayna Porter

Antoinette Green Prize in English           
Savannah Baker

Laura Berghorst Verplank Scholarship   
Hanna Sauve

Leo T. Hendrick Prize in Creative Writing            
Asher Wertheimer

Thelma Barlond Oderkirk Memorial Award        
Deonte Higgins
Vivien Stevenson

Business Administration

Computer Science Excellence in Programming
Jeremy Anderson

Computer Science Excellence in Tutoring
Morgan Dillon  

Accounting Student of the Year
Rachel Webb

Marketing Student of the Year 
Amber Zabonick

Management Student of the Year          
Takato Timmerman

Financial Planning Student of the Year  
Kaylee Richardson

John S. Homer Business and Economics Scholar
Samuel Vondra

Health and Human Performance

Debra Tighe Memorial Award
Sidney Kulhanek

Jare Klein Excellence Award      
Cameron Ramos

All-Scholar Performance Team 
Jill Arends
Alicia Bullaro
Madison Chubb
Julia Decker
Zak Foster
Hayden Germain
Jax Keene
Trevor Klotz
Jackson Murphy
Kiley Schneck
Liberty Tetzlaff
Ethan Valenta
Dane Vos

Health and Human Performance In Action Award           
Lillian Albaugh
Cooper Beard
Michael Fisk
Everett Haynes
Benjamin Morrow
Byron Pearce
Cameron Ramos
Taylor Thelen

Insurance and Risk Management

The Risk Management and Insurance Student of the Year          
Kylie Flynn

The Zoie D. Walters Award
Zoie Walters

Hastings Mutual Scholarship
Hunter Caister
Anthony Gordon
Macy Gorell
Rachel Nelson
Chase Mendham

Butterick Scholarship
Kylie Flynn
Karly Rideout

James Crosby Scholarship
Kjeil Dickinson

Doug Federau Scholarship
Israel Wagner
Christian Lenon

Frankenmuth Insurance Scholarship
Jacob Vickery
Kirsten Langmaack
Rylee Honsowitz

Charles Trubac Scholarship
Daniel Ballagh

Roy Westran Scholarship
Kayden Schrock

Ruth Trubac Scholarship
Rearden Biritz

Charles M. Trubac Insurance Scholarship Award
Zoie Walters

Mathematics and Natural Sciences

Edward P. Speare Biology Scholarship  
Tonya Tepin
Gracen Zaremba

Rasmussen-Reames Pre-Medical Scholarship    
Arlene Streed

Fred Gruen Chemistry Assistantship      
Hannah Mitchell
Jennifer Mann

Dave N. Cutler ’65 Endowed Scholarship Fund  
Mary Mitchell
Spencer Murphy

Richard C. Fleming Ecology and Field Biology Prize         
Justin Norgan

Outstanding Senior in Science   
Elijah Collins

Outstanding Achievement in Mathematics Award          
Carsten Gregersen
Delaney Peters

ACS Outstanding Graduating Senior      
Hunter Murphy

ACS Award for General Chemistry          
London Eldridge

ACS Award for Organic Chemistry          
Spencer Murphy

ACS Award for Analytical Chemistry      
Hannah Mitchell

ACS Award for Chemical Instrumentation          
Hannah Mitchell

Music

Gospel Choir Award      
Emily Khodl

Chorister of the Year Award      
Jalayna Porter

Instrumentalist of the Year Award         
Laura Fox

Ivis Carlson Larson Music Scholarship   
Sarah Cook

Amy Eldridge Award for Scholarship     
Victoria Herson

Helmer and Larida Petersen Endowment Music Scholarship      
Graci Dack (Instrumentalist)
Eli McIntosh (Vocal)

Thelma Pryor Music Scholarship             
Carly Braginton

RN-BSN Program

Service Learning in Nursing Award         
Erica Waito-Pompey
Erin Hamilton

Most Accomplished BSN Student Award             
Lorilee Gute         

Social Sciences

Outstanding Freshman in Criminal Justice Professional Program             
Ramiro Guerrero

Outstanding Sophomore in Criminal Justice Professional Program          
Robert Davids

Outstanding Junior in Criminal Justice Professional Program     
Logan Allen

Outstanding Senior in Criminal Justice Professional Program     
Ashley Feguer

Outstanding Student in Criminal Justice Professional Program  
Michael Gute

Outstanding Achievement in Psychology            
Mikayla Taylor

Outstanding Achievement in Sociology/Anthropology 
Taylor Norton

William Burns Memorial Award
Anna Baird
Gregory Brown III
Laura Fox
Christopher Wonch

Visual Arts

Visual Arts Honors        
Denise Bryce
Mary Murphy
Riley Hancock
Vicktoria Thomas
Kyle Wendt

Justus W. Cohoe/Evelyn Gray Anderson Memorial Workshop and Travel Scholarship       
Jillianne Post
Sarah Boyle

Athletics

Arthur Ashe Jr. Sports Scholar Award    
Liam Kinjorski
Rachel Webb

Community Responsibility Awards

Women’s Board Scholarship Recipients
Elisha McIntosh
Jade Smith
Sarah Cruz
Savannah Baker
Laura Fox
Mary Mitchell

Inclusion Excellence Student Award

Lillian Albaugh
Destinee Hawkins

Inclusion Excellence Faculty Award        
Tiana Bosley
John Moore

Inclusion Excellence Staff Award
Lisa Webb
Joey Shepherd
Joshua Gillespie

Diversity Committee Recognition and Appreciation       
Nancy Van Hoozier
Terri Glasgow
Jason L. Meadows
Cynthia Noyes
Tamyra Walters
Arthur Williams
Michael Fales
Libby Jean
Joanne Williams
Jake Schuler
Joey Shepherd
Joshua Gillespie
Joshua VanWyhe
Haley Diringer
Tiana Bosley

Faculty and Staff Awards

Doctors Gorton and Peggy Reithmiller Award for Outstanding Administrator  
Judy Fales

Doctors Gorton and Peggy Reithmiller Award for Teaching         
Daine Pavloski

Doctors Gorton and Peggy Reithmiller Award for Advising          
KayDee Perry

Doctors Gorton and Peggy Reithmiller Award for Scholarship    
Nancy Van Hoozier

Outstanding Adjunct Award      
Francis “Frank” Bartlett
Sherii Sherban

Art and Charlotte Stevens Excellent Educator Award     
Blake Reed

Shipherd Award
Leslie Sullivan

Donald A. Morris Award – Top 10 Graduates and Most Influential Professor          
Anna Baird and Phil Reed
Chad Enwright and Michael Oyster
Elizabeth Fisher and Tom Humphreys
Carsten Gregersen and Janine Peters
Victoria Herson and Jeremy Duby
Delaney Peters and Tom Humphreys
Cameron Ramos and Nick Juday
Kaylee Richardson and Jackie Looser
Kiley Schneck and Nancy Van Hoozier
Mikayla Taylor and Will Hagerty

Office of Academic Affairs and Office of the President

President’s Leadership Institute Fellows             
Andrew Waller
Ben Porter
Breanne Bess
Dane Vos
Destinee Hawkins
Hayden Germain
Isaiah Bailey
Jacob Vickery
Julia Mellinger
Kaytlynne Morris
Laura Fox
Maggie Berner
Makayla Kurchak
MeKenzie Lamb
Michael Fisk
Savannah Pavoni
Shacarra Dawkins

ATHENA International Women’s Leadership Program Graduates            
Caitlin Terrant
Delaney Peters
Katelyn Mullane
Logan Kyre
Melainah Alford
Olivia Velasquez
Sidney Kulhanek
Stevie Scholten
Tara Flanagan

Commuter Student Awards       
Breanne Bess
Victoria Herson
Lyndsey Katz
Dylan Lazusky
Arlene Streed
Liberty Tetzlaff
Zoie Walters

Porter Scholarship Award          
Destinee Hawkins
Laneace Menefee
Deontay Thomas
Noah Turner

Office of Alumni Relations

The Jim Coleman Prize 
Penelope Katz

Lenora Belle Hazard Memorial Award   
Carly Braginton

The William Buchanan Award   
Olivia Velasquez

The David C. Pywell ’69 Endowed Memorial Alumni Board Scholarship 
Laura Fox

The Ellyn ’36 and Lane ’40 Breidenstein Endowed Alumni Board Scholarship       
Savannah Baker

The Rev. Grafton ’37 and Ruth ’38 Thomas Alumni Board Scholarship    
Spencer Murphy

The Marty (Mason) Jennings ’67 Endowed Alumni Board Scholarship    
Amber Ralston

The Stu Parsell Endowed Alumni Board Scholarship       
Logan Allen

The Joan Johnson Wagner ’45 Alumni Board Scholarship            
Mary Mitchell

Clubs and Organizations

Accounting Student Organization Student of the Year
Kaylee Richardson

Gamma Iota Sigma Breakout Freshman of the Year
Kelsie Lamb

Gamma Iota Sigma Member of the Year
Mitchell Yarger

Gamma Iota Sigma Officer of the Year
Erin Brady
Macy Gorrell

Gamma Iota Sigma Behind-the-Scenes Star
Amber Ralston

Echo Reporter of the Year
Olivia Velasquez

WOCR Staff Member of the Year
Andy Sadler

Garfield Lake Review Staff Member of the Year
Bray Wright

Beth Page Student Employee of the Year Award
Breanne Bess

Greek Life Awards
Cecilia A. Campañá Award
Julia Bidelman

Helen King Gethman Award
Lilly Anne Taylor

Vera Riethmiller Award
Jackie Looser

Student Engagement Greek Life Award
Victoria Hamilton

Most Improved Greek Society Award
Alpha Lambda Epsilon
Kappa Sigma Alpha

Greek Honors Cup
Alpha Lambda Epsilon

Michael Fales Greek Service Award
Alpha Lambda Epsilon

Greek Academic Achievement Award
Sigma Beta
Alpha Lambda Epsilon
Kappa Sigma Alpha

Greek Advisors of the Year Award
Art Williams, Ph.D.
La’Rae Trice

Multicultural Education and Initiatives, African-American Cultural Center

Diversity Award
Antoney Hall-Millhouse

Olivet College Perseverance Award
LaTaya Berry
Kyle Emory

Freshman Award for Leadership
Hanna Sauve
Landen Cooley

Sophomore Award for Leadership
Sarah Cook
Eli McIntosh
Laneace Menefee

Junior Award for Leadership
Chloe Williams
Lauren Gunter
Roger Merrill III

Senior Award for Leadership
Delaney Peters
Byron Pearce
Tara Flanagan

Multicultural Academic Achievement Award
Cameron Ramos
Vicktoria Thomas
Ashlee Reinstein
Andrew Waller
Sarah Cruz

Award for Multicultural Leadership
Destinee Hawkins

The Faculty/Staff Award for Promoting Diversity
La’Rae Trice

Rita J. Bunton Commitment Award
Dr. Amy Radford-Popp

Office of Student Engagement and Residence Life Awards

Legacy Awards
Lillian Albaugh
Antoney Hall
Landen Cooley

Volunteer Member of the Year
Malaya Shireman
Shacarra Dawkins
Tara Flanagan
Faith Sams

Office of Student Engagement Advisor of the Year
Joshua Gillespie

Excellence in Programming Award
HASSA and Lillian Albaugh

Student Organization of the Year
Cappella Comets

Student Government Association Leadership Award
Carsten Gregersen
Dominick Wilson

Student Government Association Award
Cappella Comets

Faculty Award for Dedication to the Office of Student Engagement
Dr. John Homer

Staff Award for Dedication to the Office of Student Engagement
Student Services Department

Physical Plant Award for Dedication to the Office of Student Engagement
Billy Hastings

Student Engagement Athletic Staff of the Year
Haley Diringer

Appreciation Award to Athletic Teams Displaying Compact-like Behavior
Men’s Basketball
Women’s Golf
Women’s Tennis

Resident Advisor of the Year 
Samuel Vondra
Destinee Hawkins

Resident Advisor Program of the Year Award
Haunted Halls

Outstanding Bystander Leadership
Bryce Gates

Outstanding Campus Safety Student Worker
Griffon Rice

Outstanding Campus Safety Worker
Jacob Saucedo

Good Neighbor Awards
Dole Hall
Carly Braginton
Sarah Cook
Amelia Guerra,
Alaina McCormick
Trevor Waber
Cooper Beard

Apartments
Karly Rideout
Lauren Gunter
Allyson Sears
Bray Wright
Brandon Burks
Shelby Piper
Benjamin Compton

Blair Hall
Noah Turner
Seth Kading
Coty Tufts
Caleb Arthur

Shipherd Hall
Ryan Johnson
Tonya Tepin
Anthony Gordon
Jonathan Holloway
Dennis Simmons

To see photos from Honors Week events, click here.

Learn more about Olivet College by contacting the Office of Admissions at 800-456-7189 or admissions@olivetcollege.edu.

Search

Contact Admissions

Your Name*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Contact Media Relations

Your Name*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Contact Student Services

Your Name*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.